Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historicky první rozhovor s virem prasečí chřipky

22. 11. 2009 15:07:28
Světová média šílí. Mladý student z České republiky se patrně zapíše do dějin medicíny diamantovým písmem.Jako vůbec první totiž dokázal holýma rukama odchytit zákeřný vir A/H1N1 neboliprasečí chřipky. A nejen to. Dokázal tohoto tvora mikroskopických rozměrůvyzpovídat a položit mu několik otázek. „Bylo to celé velmi prosté, až jsem sedivil, že se to přede mnou nikomu nepovedlo. Chtělo to jen obyčejnou lupu, sekterou jsem číhal u úst nakaženého člověka. Když jsem vir spatřil, jakz úst vycházel, stačilo ho jen omráčit úderem pinzety. Poté jsem ho, řádněsvázaného, pokropil kapkou vody a počal s výslechem. Ten bych nyní rádzveřejnil...“ sdělil na tiskové konferenci student Vítek Novák, který je nynív obležení novinářů médií ze všech koutů planety. Přinášíme Vám částrozhovoru, který byl poskytnut naší agentuře:

Zdravím vás, prasečí chřipko. Rád bych vám položil několik otázek...

Dobrý den. Když s někým chcete dělat rozhovor, měl byste si alespoň zjistit, jak se ten dotyčný jmenuje. Já jsem vir nemoci, která se správně nazývá mexická chřipka, nikoli prasečí. To je opravdu úroveň...

 

Tak moment, nedělejte ze mě hlupáka! V novinách a ve zprávách pořád mluví o chřipce prasečí, takže s tím na mě nechoďte.

Vy opravdu nejste moc bystrý. Světová zdravotnická organizace nás již dávno přejmenovala na chřipku mexickou. Je to přesnější a logičtější označení, navíc v lidech nepodněcuje takový strach z prasat, který opravdu není na místě. Proč se o nás stále mluví jako o chřipce prasečí je pro mě záhadou. Kolega vir tvrdí, že to prý zní více strašidelněji a vy lidé z nás pak máte větší strach.

 

Aha. Tak to se omlouvám. Chcete mi ale říct, že se mýlí i třeba samotný hlavní hygienik ČR MUDr. Michael Vít, PhD? Ten v televizi taky pořád mluví o chřipce prasečí.

No vidíte. Nepřijde vám na tom nic zvláštního?

 

No, trochu jo.

Tito lidé, a není jich málo a jsou zpravidla velmi vysoce postavení, jsou motivovaní k tomu, aby vás, průměrné občany, masírovali řečmi o tom, jak jsme pro vás nebezpeční. Musí při tom vypadat věrohodně, erudovaně. Pak už stačí jen pravidelně podávat novinářům prohlášení o dalších obětech a o katastrofických scénářích pro celé lidstvo. S kamarády viry se tomu strašně smějeme, jste vážně podivní tvorové. Za peníze jste ochotni dělat cokoli, to my viry ne!

 

Za peníze? To je divné... Vy si jako myslíte, že všichni ti novináři, kteří o vás píší, jsou podplacení? To by přeci nikdy nemohlo projít.

Novináři podlacení nejsou. Máte prý ekonomickou krizi, která se dotýká i médií. A ta jsou teď za zvýšenou sledovanost velmi ráda - proto o nás píší na titulních stranách, ve zprávách jsme hned na začátku. Jsme prostě zajímaví, lidé jsou lační po nových informacích a hlavně - po zprávách o nových obětech.

 

To teda. V ČR je již několik obětí! To už není legrace!

Legrace to není, ale napřed malá statistika. První žena, která u nás podlehla prasečí chřipce, měla problémy se srdeční činností. Další obětí byl muž, který trpěl akutní leukémií. Další oběť měla řadu jiných onemocnění a poslední člověk, který na nás umřel, zemřel na zápal plic, opět tedy neměl pouze mexickou chřipku. Na nás, jednoduše řečeno, ještě nikdy nikdo neumřel. To říkám vážně. Oběti měly vždy ještě jiné velmi závažné komplikace. Těm vašich novinářům je to ale úplně jedno, oběť jako oběť. Proboha, zjišťujte si vždy podrobnosti, nespoléhejte jen na novináře. Nakazili jsme po světě miliony lidí. Miliony! Obětí je je pár tisíc. Velký nepoměr, že?

 

Chcete říct, že nejste nebezpeční?

Ne, nejsme. Zeptejte se lidí, které jsme již navštívili. Většinou vám odpoví, že to byla prostě „chřipka jako prase", trochu smrkali, sem tam teplota, ale pak to přešlo a ani to nebolelo. Ano, sice jsme teď tak nějak na vzestupu, je nás opravdu mnoho. Bát se ale nemusí vůbec nikdo. Umírá se ve stejném množství i na obyčejnou chřipku. Musí tam být vždy ale i jiné komplikace... To taková cukrovka, to je ale svinstvo! Jděte udělat rozhovor s ní a dejte jí i za mě pořádnou nakládačku. Dost se u nás doma divíme, proč se nepíše o ní tak, jako o nás. Děda tvrdí, že vás lidi moc nezajímá, že by to nikdo nečetl.

 

No, dobře. Řekněme, že média to opravdu přehání za účelem zvýšení prodejnosti a že přední hygienici záměrně plaší veřejnost. To mi ale řekněte, proč tomu tak je. Co se děje?

Víte, čemu se teď v poslední době věnují vlády snad všech rozvinutých zemí?

 

Nakupují vakcíny, to dá rozum.

Výborně. A jsme u toho...

 

Je na tom něco špatně?

Pokud vám slouží paměť, jistě si vzpomenete na pár epidemií, které proběhly v posledních letech. Nemoc šílených krav, slintavka a kulhavka, ptačí chřipka. Taková ptačí chřipka, to je dost podobný případ. Naprosto stejný scénář. Média bláznila, hygienici varovali. Pak se nakoupily vakcíny, pochopitelně v obrovském množství. A jako mávnutím kouzelného proutku se nemoc vytratila. Dnes už o ní nikdo neví. Nejvíc to odnesli ptáci, stejně jako teď prasata, která berou ve spoustě zemí útokem. Je to protě jeden velký, ale opravdu velký byznys. Neskutečný byznys. O takovém se nikomu nesní. Taková pandemie, to opravdu zlatý důl.

 

Jako že je to celé kvůli pěnězům? To snad ne...

Ale jo. Mimochodem, doposud vědci netuší, kde se náš typ viru vlastně vzal. Vůbec nechápou, jak jsme mohli vzniknout. Což může svědčit o tom, že jsme vznikli umělou cestou - jinými slovy záměrně.

 

Strašné! Ale když už jsme u těch vakcín, víte o tom, že k nám do ČR už míří? Asi byste se měli někam schovat.

Tak teď jste mě rozesmál (smích). V té vaší zemi je to strašně vtipné. Vaše vláda objednala vakcíny u společnosti GlaxoSmithKline, která dostala licenci na výrobu vakcín až poté, co obdžela objednávku. Oranizace FDA, která tuto licenci uděluje, této společnosti dodnes moc nevěří a zakazuje jí alespoň aplikaci vakcín na malých dětech. Budou vám podávány vakcíny té nejnižší kvality. Navíc, ve většině zemí očkování již dávno proběhlo (Švédsko, Norsko, Maďarsko, Rakousko...). Očkování zabírá až po 10 dnech, spíše však po 21 dnech. Už bude prostě pozdě. Očkovat se má před epidemií, ne během ní. Může za to vaše ministerstvo zdravotnictví, které má na vše dost času. Měli byste si tam nahoře udělat trochu pořádek...

 

Je mi z toho celého zle. To je to opravdu celé podvod?

Bohužel ano. Je nás samozřejmě spousta a ještě vás tu trochu potrápíme, ale obětí nebude mnoho. Rozhodně to ale není naposledy. Na pandemie si teď budete muset tak nějak zvykat. Je to stále ještě velmi výnosný artikl a moc médií je neomezená. Teď už mě ale pustťe, mám být na oběd doma. Stěhujeme se prý do někajé školy nebo co.

 

Cože? Do školy? Chudáci děti!

Ale nebojte. Pár jich nakazíme, děti se párkrát vysmrkají do kapesníku a bude to dobré. Myslím, že nakonec nám budou děkovat za pár týdnů poklidných prázdnin.

 

Asi máte pravdu. Tak já vás tedy pustím. Děkuji za rozhovor!

Nemáte zač. Na závěr malá rada: Naprosto nevěřte médiím a vládě.

 

Spolehněte se...

Autor: Vítek Novák | neděle 22.11.2009 15:07 | karma článku: 28.50 | přečteno: 2991x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Zuzana Palečková

Jen tak si užít

Rozdávají letáky, růže či koblihy, někteří dokonce se svým programem zvoní u dveří. Aspoň jednou za čas nám musí pozorně naslouchat. Letos se to většině moc nepovedlo, asi už zapomněli, jak se to dělá.

23.10.2017 v 1:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

„Veselé“ příhody s hygienickou stanicí – jednání v omylu

Po návštěvě úřadu jsem se ocitl v patové situaci. Předělání projektu (natož pak stavby) nepřicházelo v úvahu z finančních důvodů. Jednání obou úřednic bylo natolik přesvědčivé, že jsem nabyl dojmu,

22.10.2017 v 19:06 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 443 | Diskuse

Richard Siemko

Svoboda a přímá demokracie s jedinou podmínkou

Je docela smutné, když nás na naše nelogické jednání musí upozornit napůl cizinec. Naše tradiční strany v tomto selhaly.

22.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 32.44 | Přečteno: 1473 | Diskuse

Jakub Zeman

Proč urážet někoho s opačným názorem ve volbách?

V pátek a včera proběhly v České republice volby do poslanecké sněmovny. Ať se to někomu líbí nebo ne, byly demokratické. A právě to se spoustě lidí v „demokratické“ České republice očividně nelíbí.

22.10.2017 v 16:00 | Karma článku: 34.25 | Přečteno: 927 | Diskuse

Karel Ábelovský

Kostky jsou vrženy

... a co bude dál, záleží ne na všech, ale na mnoha aktérech volebního klání, které pravda z dnešního pohledu, nebylo asi příliš šťastné - ale po bitvě, bývá mnohý generál, jak se říká. 3 + 1 osobní postřeh k výsledku voleb.

22.10.2017 v 12:30 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 647 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2671
Student žurnalistiky na FSV UK.
Vítek Novák

Vytvořte si vlastní štítek


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.